Promítání u kamen - festival Finále 2011

FESTIVAL FINÁLE ZAČÍNÁ V HOLOSTŘEVECH
PROMÍTÁNÍ U KAMEN / 25. / 26. / 27. ÚNORA 2011

pátek 25/2

20:00 LEGENDY FOLKU A COUNTRY / režie Jiří Vondrák / ČR / 2000 / á 58 min
DÍL 1. - COUNTRY A TRAMPSKÁ PÍSEŇ 1965-75

Cyklus třinácti hudebních dokumentů, na „Promítání u kamen“ - Finále Plzeň tři až čtyři díly. Československý folk a s ním ruku v ruce i trampská a country muzika nebyly pouze hudebním proudem. Díky politickému a společenskému klimatu se v onom čtvrtstoletí, kterému cyklus věnuje pozornost, staly obrovskou společenskou silou. Zejména pro mladé lidi to byla platforma odporu. Platforma, na níž bylo možno zdánlivě otevřeně říkat názory, které jinde zaznít nesměly. Dokument (1. díl) mapuje začátky trampské písně a country hudby v českých zemích od období mezi světovými válkami až do v titulku uvedeného přelomu šedesátých a sedmdesátých let. V archivních záběrech i v aktuálních vzpomínkách pamětníků počátku trampingu u nás budou vzpomenuty největší postavy tohoto žánru.


21:15 POTLACH / režie P. Březina / ČSSR / 1965 / 28min
Absolventský dokumentární film o tom, jak vypadá trampský konec týdne, ve skutečnosti cudná báseň o prožitku přírody, kamarádství, mládí a
čistých touhách. Cesta ven, stopem na náklaďáku i motorce, slavnostní oheň, písně, a dokonce piáno pod borovicí.


22:00 DOBRODRUŽSTVÍ ŠESTI TRAMPŮ / DÍL 1.+ DÍL 2. / režie P. Březina / ČSSR / 1969 / 22+22min
Šestidílný trampský seriál / "skoromuzikál" podle populární literární předlohy V. Rady a J. Žáka Bohatýrská trilogie. V jednotlivých dílech se diváci dozvědí prostřednictvím trampské legendy Jacka Aspirina, co předcházelo vzpouře na parníku Primátor Dittrich v pustinách středního Povltaví a stanou se svědky krvavé řeže na palubě. Postupně sledují peripetie velké trampsko-paďourské války až k
nečekanému rozuzlení. O patřičnou náladu se postarají skupiny Hoboes, Scarabeus a další se svými trampskými písněmi.


sobota 26/2

10:00 NA BRIGÁDĚ / režie Tomáš Vorel / ČSSR / 1988 / 29min

Parodie na budovatelské filmy 50. let. Hlavní hrdina – tramp (Tomáš Hanák) - stopne autobus plný brigádníků, jedoucích z města pomoci zemědělcům při žních. Po práci se v hospodě všichni poperou, zatímco tramp prožívá klíčící a zrající milostný příběh s místní soudružkou učitelkou. (Součást projektu PRAŽSKÁ PĚTKA: Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, Csc.)


10:45 DOBRODRUŽSTVÍ ŠESTI TRAMPŮ / DÍL 3.+ DÍL 4. / režie P. Březina / ČSSR / 1969 / 22+22min
Šestidílný trampský seriál / "skoromuzikál" podle populární literární předlohy V. Rady a J. Žáka Bohatýrská trilogie. V jednotlivých dílech se diváci dozvědí prostřednictvím trampské legendy Jacka Aspirina, co předcházelo vzpouře na parníku Primátor Dittrich v pustinách středního Povltaví a stanou se svědky krvavé řeže na palubě. Postupně sledují peripetie velké trampsko-paďourské války až k
nečekanému rozuzlení. O patřičnou náladu se postarají skupiny Hoboes, Scarabeus a další se svými trampskými písněmi.


12:00 DO TICHA HRAJ MI DÁL / režie L. Moulis / ČR / 2010 / 17min
Hlavním tématem pořadu je poznání, že až do vysokého věku lze žít plnohodnotný tvůrčí život, pokud si člověk ujasní hodnoty, které jsou pro něj podstatné, a oprostí se od věcí, které mu nic nepřinášejí. Ztělesněním tohoto tématu je osobnost známého muzikanta, písničkáře, řezbáře a trampa Bohumila Rıhricha – Šedifky (72 let). Jeho aktivity a styl nejsou jen krátkodobou jednorázovou pózou směrem k veřejnosti, ale jasně formulovaným životním postojem


15:00 LEGENDY FOLKU A COUNTRY / režie Jiří Vondrák / ČR / 2000 / á 58 min
DÍL 1. - FOLK 1965-75

Druhý díl cyklu sleduje vznik a první desetiletí folku v bývalém Československu. Na své začátky vzpomínají nejznámější bardi V. Merta, V.Třešňák, J. Hutka, V. Veit, J. Streichl, B. Frídl a další. V archivních záběrech promluví a zazpívají K. Kryl a P. Kalandra. Nemohou chybět vzpomínky na okupaci vojsky Varšavské smlouvy v r. 1968 a počátky normalizace.

 

16:30 HLEDÁNÍ / režie Filip Huml / ČR / 2010 / 20 min
Film natočil folklórní soubor Lidová muzika z Chrástu ve spolupráci s režisérem Filipem Humlem. Hlavní hrdinkou filmu je krojovaná dívka, která se zamiluje do motorkáře a saxofonisty populární kapely. Cesta za ním, během které dívka putuje nádhernou krajinou severního Plzeňska, se mění v pouť v původním slova smyslu. Cílem tvůrců nebylo natočit folkloristický dokument nebo regionální studii, spíše volný soubor obrazů, odpovídajících na otázku, co z tradiční společnosti je dodnes živé a oslovující. Film je poctou krajině, a to nejen venkovské - jeho podstatná část byla natočena v prostorách Bolevecké návsi v Plzni.


17:30 LEGENDY FOLKU A COUNTRY / režie Jiří Vondrák / ČR / 2000 / á 58 min
DÍL 10. - ...1989

Folková hudba sehrála během revolučních událostí roku 1989 významnou úlohu. 10. díl dokumentuje situaci před listopadem a nedlouho po něm, a to jak v české společnosti u nás, tak i v exilu formou dosud neuveřejněných videozáznamů z vystoupení K. Kryla v německém Rohru, J. Hutky a V. Třešňáka ve Vídni a v Budapešti. Dalším cenným materiálem použitým v tomto díle jsou fragmenty z koncertů v polské Wroclavi, kde vystoupil K. Kryl spolu s dalším exilovými i neexilovými zpěváky.


20:00 ŽIVÉ HRANÍ, ZPÍVÁNÍ A POVÍDÁNÍ S BÉĎOU „ŠEDIFKOU“ADELHEID RÖHRICHEM


neděle 14/3


11.00 DOBRODRUŽSTVÍ ŠESTI TRAMPŮ / DÍL 5.+ DÍL 6. / režie P. Březina / ČSSR / 1969 / 22+22min
nebo
LEGENDY FOLKU A COUNTRY / režie Jiří Vondrák / ČR / 2000 / á 58 min
DÍL 1. - FOLK 1965-75

Pokračování příběhu festivalu Porta je náplní dílu 8. Průvodci M. Kovařík a M. „Jupp“ Konečný spolu s ostatními umělci a organizátory přibližují divákům atmosféru obrovského festivalu, jakým Porta v 80. letech byla. Zajímavosti ze zákulisí jsou doplněny o zábavné, ale i smutné historky účastníků – Wabi Daňka, Honzy a Franty Nedvěda, Vladimíra Merty, Jaromíra Nohavicy a dalších.

„SNÍDANĚ V TRÁVĚ“ PO CELOU DOBU PROGRAMU BUDE NA FAŘE PŘÍSTUPNÁ DOPROVODNÁ VÝSTAVA
Máte rádi pikniky? Vzpomínáte na to, jak vám chutnalo u vody, pod stanem nebo na výletě? Pamatujete si, jak jste spali „pod širákem“ a vařili v kotlíku? Víte, co je to Setonův hrnec? Výstava Snídaně v trávě, zapůjčená z Národopisného muzea v Plzni, se pokouší zmapovat způsoby stravování pod širým nebem, včetně oblíbených pikniků, turistických svačin nebo trampských kotlíků.


ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA
PROGRAM PROBÍHÁ V RÁMCI JEDNOHO DVORA DVOU FAR DOMASLAV – HOLOSTŘEVY www.filmfestfinale.cz